Jak na výběr kuchyňského dřezu

otazník_poradnaKuchyňský dřez patří do každé kuchyně. I když myjeme nádobí v myčce, musí něco vydržet. Přesto jsou ale stále více kladeny nároky na jeho atraktivní vzhled. Jak vybrat dřez praktický a zároveň elegantní?

Kuchyně je srdcem domácnosti, středobodem všeho dění, ne tedy pouze místem, kde hospodyně v potu tváře připravuje oběd pro nenasytné krky. V kuchyni se schází celá rodina – ať už při samotném vaření, ochutnávání, nebo i pouhém pozorování kuchařského umu maminky. V kuchyni nevzniká jen ta nejlepší bramboračka na světě a odpolední káva nebo čaj, ale i ta pravá domácí útulná atmosféra

jak vybrat kuchynský dřezy

péčí a láskou, která bude věnována přípravě pokrmů pro ty nejbližší, je třeba přistupovat i k výběru kuchyňského zařízení. Výjimkou není ani kuchyňský dřez, který do každé kuchyně neodmyslitelně patří. I na něj jsou kladeny mimořádně vysoké nároky. Musí vyhovovat všem našim potřebám – splňovat naše představy o velikosti i tvaru. Musí vydržet dlouhé roky a v neposlední řadě musí i dobře vypadat. Vždyť dokonale sladěná kuchyně je snem téměř každé hospodyně.

Provedení a funkčnost dřezu byste si měli ujasnit hned na začátku

V  prvé řadě bychom si měli ujasnit základní provedení dřezu. Bude to jednodřez, dvoudřez nebo rohový dřez? Toto základní provedení dřezu by mělo kopírovat naše potřeby a použití dřezu. Jednodřezy se většinou umísťují do menších a středních kuchyní s průměrnou frekvencí používání. Dvoudřez může dominovat ve větších a maxi kuchyních, kde je vaření na denním pořádku. Rohový dřez se většinou umísťuje do kuchyní, kde je třeba ušetřit prostor.

jednodřez 2   

Následují podrobnější rozdělení dle použití a osobních potřeb. Kuchyňské dřezy mohou plnit opravdu hodně funkcí, které Vám maximálně zpříjemní a zefektivní Vaší práci. Proto není vůbec od věci si podrobně zanalyzovat, k čemu a jak bude Váš nový kuchyňský dřez používán. Podívejte se na všechny dostupné možnosti a pečlivě zvažte, který dřez bude ten pravý.

1. Kuchyňský dřez s vaničkou

2. Kuchyňský dřez s odkapem

3. Kuchyňský dřez s odkapem a vaničkou

Výběr materiálu ovlivní nejen vzhled a výslednou cenu dřezu, ale i jeho životnost

Na prvním místě je třeba se rozhodnout, jakému materiálu dáme u kuchyňského dřezu přednost. Tento krok ovlivní nejen výslednou cenu dřezu a jeho vzhled, ale především jeho odolnost a životnost. I když se nám může zdát, že budeme mít kuchyňský dřez jen „na ozdobu“, ve finále to tak většinou není a každý kuchyňský dřez dostane přeci jen patřičně zabrat.

  

Klasikou, která nezklame, je nerezový dřez. Za dlouhá léta užívání jsme si oblíbili jeho hygieničnost a odolnost. Jeho hlavní předností je univerzálnost. Hodí se zkrátka do úplně každé kuchyně a nikdy nám neudělá ostudu. Je jedno, jestli za dva roky změníme obložení celé kuchyňské linky nebo vyměníme všechny skříňky, nerezový dřez se bude do naší kuchyně hodit stále. I když se díky hladkému povrchu poměrně dobře udržuje, drobnou vadou na kráse může být to, že jej časem neubráníme drobným škrábancům, popřípadě stopám po zaschlých vodních kapkách.

Granitový dřez si udržuje stále „svěží vzhled“

Dřezem, který si udržuje stále „svěží vzhled“ a i po letech může zářit novotou, je dřez granitový. Nemusíte ho nijak leštit, a přesto bude stále vypadat jako ze showroomu kuchyňského studia. Granitové dřezy jsou tvořeny alespoň z 80 % křemennými písky, zbylá procenta tvoří pojiva na bázi akrylátu a barviva. Právě široká škála různého zabarvení dřezu je tím, co nás okouzlí na první pohled. Kdo by nechtěl celou kuchyni sladit do něžné smetanové nebo se naopak odlišit, zvolit elegantní čokoládovou a předpovědět všechny velké gurmánské zážitky, které se v budoucí kuchyni zrodí? Granit je materiálem houževnatým a neporézním. Nemusíte se bát žádného poškrábání či promáčknutí. Je navíc stálobarevný.

Svůj návrat slaví rovněž keramika. Keramické dřezy jsou velmi elegantní a hodí se především do kombinací s přírodními materiály – kamenem či dřevem, kdy pomohou dotvořit rustikální ráz interiéru. Hodí se ale i do moderně zařízené domácnosti. Jsou velmi praktické – vynikají svojí pevností, odolností vůči chemikáliím i snadnou údržbou.

Ve větším dřezu umyjeme i nestandardně velké plechy a hrnce

Velikost, i ta je při výběru dřezu důležitá. Můžeme si říci, že velký dřez je zbytečným luxusem, když za nás všechnu „špinavou práci“ dělá automatická myčka. I když si to teď nemusíme plně uvědomit, dřez využijeme i v případě, že nám pomáhá tento výdobytek moderní doby. Pokud se při vaření a pečení nebojíme žádných větších výzev, snadno se nám může stát, že potřebujeme umýt velký hrnec od zavařování meruněk, nestandardně velký plech od pečení, větší karafu od vína… - v každém takovém případě se nám bude hodit větší dřez. Mnohdy je třeba umýt i křehké sklo, které si do myčky dát netroufneme. Tedy i přes to, že nám pomáhá myčka, nebude dřez nikdy dlouho zahálet. Je proto nutné zvážit, zda pro svoji kuchyni upřednostníme dřez větší či menší. Rozhodující jsou samozřejmě i prostorové možnosti, které se nám nabízí. Nezapomeňte na hloubku dřezu - ideální hloubka je od 21cm.

Velikost dřezu aneb šířka kuchyňské skříňky

Zde buďte opravdu pečliví! Jedná se o velice důležitý faktor, který při nesprávném výběru nebo opomenutí může přivodit zbytečné komplikace. Šířka spodní kuchyňské skříňky určuje maximální velikost Vašeho nového kuchyňského dřezu. Toto budete řešit jak při výměně dřezů, tak při koupi nové kuchyně.

Obecně platí pravidlo: šířka spodní kuchyňské skříňky = max. šířka nádoby kuchyňského dřezu

šířka kuchyňské skříňky montáž 2

Vychytávky, které vás budou bavit

Moderní kuchyňské dřezy jdou s dobou, a tak disponují i řadou skutečných vychytávek, které nám usnadňují práci a celkově zpříjemňují jejich užívání. Může se jednat o speciální odkapávací koše, které oceníme zejména při omývání ovoce a zeleniny, či různě uzpůsobené (samozřejmě s ohledem na maximální praktičnost) plochy na osychání nádobí. Některé dřezy mají vedle otvoru na baterii ještě otvor na dávkovač saponátu, který dá sbohem všem rokům, kdy nám na kuchyňské lince stála nevzhledná plastová láhev od čistícího prostředku.

 Blanco dávkovač Piona  Blanco krájecí deska plastová

Výběr kuchyňského dřezu může být i zábava. Stačí se jen trochu zorientovat v současné nabídce a ujasnit si, co od kuchyňského dřezu očekáváme. Na prvním místě by měla stát vždy praktičnost. Nicméně u moderních kuchyňských dřezů jde právě praktičnost ruku v ruce s atraktivním vzhledem a designem. Nemusíme tedy dělat žádné kompromisy, a přitom si užívat krásný interiér naší kuchyně.

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.