Jak na výběr dřezové baterie

K dřezu neodmyslitelně patří dřezová baterie. Jak ale vybrat tu pravou? Která nabízí úsporu vody, a je možné baterii sladit s celým interiérem kuchyně i designově? Ano. A není to ani tak složité.

Zařízení našeho bydlení by nám nemělo být lhostejné. Vždyť příjemný interiér našeho domova ovlivní později i pohodu, která z celé domácnosti bude vyzařovat. Je třeba dbát na každý detail. Jednotlivé prvky by měly navzájem ladit a vše by mělo být maximálně funkční. To platí i v kuchyni. I když je mnoho kuchyní dnes již vybaveno myčkou na nádobí, je dřez a dřezová baterie stále nedílnou součástí každé domácnosti. Nemusíme mýt nádobí po každém obědě, aby nám bylo jasné, že dřez a baterie musí něco vydržet.

  dřezová baterie_vase_derzy

Stačí, když občas potřebujeme umýt velké hrnce, plechy či zapékací nádoby, které se do myčky nevejdou, křehké sklenice či nože, které budeme při přípravě jídla ještě potřebovat, slít vodu ze špaget, brambor či rýže, omýt zeleninu na salát… - i tehdy mohou být naše nároky vysoké. Moderní dřezové baterie si s nimi ale umí poradit a krom toho, co od nich očekáváme, nám mnohdy poskytují i nadstandardní komfort.

Větší oblibě se těší dřezové baterie stojánkové

V první řadě si musíme uvědomit, zda hledáme baterii nástěnnou či stojánkovou. V tomto případě záleží především na tom, kudy vedou v naší kuchyni vodovodní trubky. Nejpopulárnější jsou dřezové baterie stojánkové, které se montují buď na kuchyňskou desku nebo na samotný dřez. Jejich výhodou je mimo jiné i to, že nabízí široké možnosti v otázce designového řešení. Ostudu nám rozhodně neudělají ani baterie nástěnné. Při jejich výběru je nutné si pouze pohlídat rozteč baterie, což ale není žádný problém v České republice se rozlišují pouze 2 rozteče (jedná se o rozestup vodovodních trubek) pro nástěnné baterie a to 100 nebo 150 mm.

  

Co se týče ovládání, nabízí se téměř hamletovská otázka – páka či kohoutek? Zatímco dříve dominovaly našim kuchyním baterie kohoutkové, dnes je na pomyslném žebříčku popularity předběhly baterie pákové, které vynikají těsností i snadnou manipulací – jednoduše s nimi nastavíte teplotu vody, samotné ovládání je citlivější. Kohoutkové baterie představují přesto určitou tradici – proto jsou jasným řešením do nostalgicky zařízeného interiéru.

Termostatická dřezová baterie nabízí výraznou úsporu vody

termostatická dřezová baterieV současné době je jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru vodovodní baterie i úspora vody, kterou nám v budoucnu nabídne. Rozlišujeme přitom baterie směsové a termostatické. Současným hitem jsou baterie termostatické, které poskytují nejvyšší možnou úsporu vody. Stačí si jen na termostatu nastavit požadovanou teplotu vody a termostat si následně již automaticky upraví průtok vody teplé a studené. Tyto baterie udržují nastavenou teplotu stále – není tedy už nutné při každém spuštění vody čekat, až poteče ta ideální pro mytí nádobí. 

Od kvalitní dřezové baterie očekáváme, že nám dlouho vydrží. Zanedbatelnou tedy není ani otázka materiálu. Kvalitní baterie, které přežijí věky, jsou ty vyrobené z mosazi nebo jejích slitin. Dlouhou životnost baterie zajistí rovněž keramická kartuš, která je u kvalitních výrobků téměř samozřejmostí. Kartuš z plastu či jiného levnějšího materiálu nedokáže tak dlouho odolávat tlaku vody, vodnímu kameni a dalším vlivům.

Výsuvná hadice a další vychytávky zvýší uživatelský komfort

Protože je dřezová baterie prvek vesměs praktický, nabízí svým uživatelům mnoho skutečných „vychytávek“, které ještě zvýší uživatelský komfort. Mytí nádobí, ať už většího hrnce či plastové nádoby kuchyňského mixéru, vám usnadní vytahovací hadice (sprcha). Je s ní možné přesně směrovat proud vody. Není tedy nutné složitě aranžovat pekáč pod baterii, aby byly všechny nečistoty smyty. S výsuvnou hadicí příjemně vymyjete i samotný dřez ve všech koutech. Dálší nezbytnou vychytávkou jsou dřezové baterie pod okno, které najdou uplatnění např. v rodinném domě kde je dřez umístený pod oknem a dřezová baterie by zabraňovala jeho otevření. Již klasikou je dřezová baterie se sprškou, která Vám zpříjemní opláchnutí nádobí nebo jen rychlé osprchování hrnce nebo skleničky.

   

Jak zatočit s výběrem materiálu dřezové baterie

Když už máme zcela vyřešenou praktickou stránku, nastává ta příjemnější část – dřezová baterie se nám musí také líbit. Otázka designu rozhodně není zanedbatelná. Moderní dřezové baterie jsou obvykle nabízeny v celé řadě různých povrchových úprav. Vybrat si tedy není problém. Při hledání baterií k nerezovému dřezu nemusíme dlouho přemýšlet. Popustit uzdu naší fantazii můžeme při kombinování lesklého a matného povrchu. Pokud ale máme granitový dřez, může být situace o něco složitější. Opět je ale nejvhodnější vše barevně sladit a vybrat baterii s granitovým povrchem. Najít stejný odstín by neměl být problém, zvláště pokud vybíráme oba produkty od stejného výrobce. 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.