Věděli jste, že se dá kuchyňský dřez namontovat 5 způsoby

Existuje několik typů možné montáže kuchyňského dřezu do pracovní desky. Každý má něco do sebe!

Ať už zařizujeme zcela novou kuchyni, nebo předěláváme jen její část, možná před námi právě stojí otázka výběru nového kuchyňského dřezu. Možná už jsme se zamilovali do atraktivního a moderního granitu, nebo jsme se rozhodli, že dáme přednost ověřené klasice – univerzální nerezové oceli, tím ale nic nekončí. Kuchyňský dřez je součástí pracovní desky, a proto je nutné se zamyslet i nad tím, jak bude právě do desky zabudován. Existuje několik typů možné montáže dřezu. I když mohou vypadat na první pohled stejně, jsou mezi nimi významné rozdíly. Rozhodně tedy nelze nad otázkou montáže kuchyňského dřezu jen tak mávnout rukou.

Horní montáž:
Montáž dřezu na pracovní desku představuje klasické a jednoduché řešení

Pravděpodobně nejčastěji se setkáme s tzv. „horní“ montáží čili montáží na pracovní desku. Jedná se v podstatě o položení dřezu na desku, respektive usazení do vytvořeného otvoru v desce. Dřez je přitom větší než připravený výřez. Ten je tedy ve výsledku ohraničen vyvýšeným okrajem. Tento typ montáže je univerzální – je vhodný pro každou kuchyňskou desku.

Horní montáž  

Přesahová montáž:
Lem dřezu vyčnívá nad desku pouze minimálně

Na podobném principu jako horní montáž je založena i tzv. přesahová montáž. Rozdíl je zde pouze v podobě obruby dřezu. V tomto případě dřez téměř splývá s pracovní deskou, neboť jeho lem jen minimálně nad desku vyčnívá. Pro lepší představu - pokud takto usazujeme nerezový dřez, okraj je vyšší pouze o tloušťku nerezového plechu, představuje tak z estetického hlediska o něco „čistší“ řešení. Tento typ montáže je rovněž vhodný pro všechny kuchyňské desky.

Přesahový  

Spodní montáž:
K pracovní desce z kamene či kompozitních materiálů se skvěle hodí dřez usazený pod ní

Když byla řeč o horní montáži, existuje přirozeně i „spodní“ montáž. Jedná se o velice elegantní řešení vhodné pro pracovní desky z umělého či přírodního kamene, keramiky či kompozitních materiálů. Atraktivní vzhled těchto moderních materiálů není ničím rušen, neboť okraj dřezu je „schovaný“ pod pracovní deskou. Dřez je totiž uchycen na spodní straně desky, která tak v podstatě tvoří jeho horní lem. Tato montáž je i velmi praktická. Nedává prostor vzniku žádného nepořádku v okolí dřezu – drobky ve spárách a další nepříjemné nečistoty jsou minulostí. Vše stačí do dřezu jednoduše smést.

Spodní montáž  

Montáž dřezu do roviny s deskou:
Elegantní řešení pro moderní interiér a moderní kuchyni

Pokud hledáme další elegantní řešení zasazení kuchyňského dřezu, nelze opomenout ani montáž dřezu do roviny s kuchyňskou deskou. Už samo toto označení napovídá, že půjde o záležitost designově čistou a ničím nerušící okolí dřezu. Ten s pracovní deskou, která ho obklopuje, jednoduše splyne. V tomto případě je dřez zapuštěn do výřezu lemovaného drážkou vyfrézovanou v pracovní desce. Celé spojení je zajištěno mechanickými úchytkami a je třeba ještě vše utěsnit silikonem. Toto řešení lahodí našemu oku, neboť zde nevzniká žádný násilný předěl, vše opticky splývá. I proto je tento typ montáže velmi vhodný do moderního a stylového kuchyňského interiéru, kde vládnou poslední designové trendy.

Integrovaný 

Celoplošná montáž:
Dřez zcela nahrazuje část pracovní desky

Poměrně tradičním typem montáže je tzv. celoplošná montáž. Od předešlých zmíněných se liší v jedné zásadní věci – dřez zde zcela nahrazuje část pracovní desky, tedy se s ní ani minimálně nepřekrývá. Je univerzální – hodí se do každé pracovní desky a opět nepůsobí rušivým dojmem. 

Celoplošný  

Záleží jen na nás, na našich očekáváních a preferencích, který typ montáže dřezu do pracovní desky zvolíme. Každý působí trochu jiným estetickým dojmem a představuje i různou obtížnost budoucí údržby. Záleží i na celkovém zařízení kuchyňského interiéru. Je třeba posoudit, zda chceme, aby naše kuchyně působila spíše tradičně, klasicky, nebo zda je našemu estetickému cítění bližší čistý a minimalistický styl. 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.